Forum pszczelarskie - Pasieka Wędrowna
Forum pszczelarskie - Pasieka Wędrowna

Wędrowna gospodarka pasieczna - Odbieranie miodu z zastosowaniem aldehydu benzoesowego

DAN - 29.03.05, 21:57
Temat postu: Odbieranie miodu z zastosowaniem aldehydu benzoesowego
Nasączam aldehydem benzoesowym miękką płytę pilśniową, która jest obramowana listewkami w ten sposób by można było ją założyć na wręgi korpusu (coś w rodzaju powałki). Płytę tą spryskuję aldehydem w miarę równomiernie na całej powierzchni w ilości ok. łyżki stołowej, więcej jak jest chłodno, ale robię to bardziej na wyczucie. Podczas nasączania płyty trzeba stosować gumowe rękawiczki, ponieważ aldehyd ma niekorzystny wpływ na skórę rąk. Pszczoły schodzą z korpusu na ogół po ok. 5 minutach, ale zależy to od temperatury powietrza (widać to po mrowieniu się pszczół przed wylotkiem).

Stosuję dwie płyty miękkie nasączone aldehydem, które zakładam na dwa sąsiednie ule. W praktyce wygląda to tak, że jeden korpus zdejmuję z pierwszego ula - płytę zakładam na trzeci ul, odnoszę korpus z pierwszego ula na przyczepę, po powrocie zabieram korpus z drugiego ula, płytę przekładam na ul czwarty itd.

Zabranie górnych korpusów z pasieki stojącej na rzepaku zajmuje ok. 1,5 godziny. Wszystkie prace, poza przewożeniem, wykonuję sam. Jest to sposób szczególnie przydatny w pasiekach oddalonych od miejsca wirowania miodu.

Jeżeli pasieka znajduje się w pobliżu pomieszczenia do wirowania miodu radziłbym zamiast aldehydu benzoesowego zastosować przegonki Portera lub Andrukowicza. Po zastosowaniu przegonki następnego dnia można już zdjąć korpus pozbawiony pszczół. Przegonki w pasiekach wędrownych są o tyle niewygodne, że ich zastosowanie wiąże się z dodatkowym wyjazdem do pasieki.

szkargiel - 31.03.05, 16:25

Serdeczne dzięki za wyjaśnienia.Metoda z aldehydem może być też bardzo przydatna w pasiekach stacjonarnych,ale stojących w znacznej odległości od miejsca zamieszkania pszczelarza.
Pozdrawiam.

Krzysztof P. - 27.04.06, 10:06

Witam! Czy mogę się dowiedzieć gdzie zaopatrujecie się w aldehyd benzoesowy. Po prostu gdzie go można kupić?? Jeśli ktoś wie również gdzie można kupić repelent to też niech napisze. Pozdrawiam!!!
DAN - 28.04.06, 00:25

Aldehyd benzoesowy jest repelentem (repelent - środek chemiczny lub fizyczny działający odstraszająco na szkodniki i owady). Można go kupić w sklepach lub hurtowniach chemicznych prowadzących sprzedaż odczynników.
W Warszawie można go nabyć w Przedsiębiorstwie Handlu Chemikaliami "Chemia" ul.Powązkowska 13 tel. 0-22 633-77-27 jednak trzeba go wcześniej zamówić wpłacając zaliczkę, obecnie kosztuje 73 zł + 22% VAT za 1 litr.
Znalazłem w internecie informację o producencie pod adresem: www.poch.com.pl oraz informację o substancji http://www.ciop.pl/3812.html .

coconut - 03.08.08, 20:26
Temat postu: Aldehyd benzoesowy
Po blizszym zapoznaniu sie z tym, czym jest benzoaldehyd nigdy nie zdecydowalbym sie w zadnych warunkach i pod zadnym pozorem zastosowac go jako pomoc przy odbieraniu miodu.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group