Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download
 


Poprzedni temat :: Następny temat
Nektarowanie roślin
Autor Wiadomość
staszek 



Wiek: 62
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 26.04.09, 17:24
Nektarowanie roślin

W związku z suszą mam problem
chcemy wywieżć pszczoły na rzepak ale nie wiem czy to warto
teraz stoją w 1 ha sadzie obok pełno działek itp.coś już zbierają
-a jak przy tej suszy rzepak nie będzie nektarował (czy to możliwe) to będą stały na pustyni
nie wiem jak to sprawdzić -poradżcie coś
W zeszłym roku posiałem wiosną facelie -długo kwitła tuż przed ulami ale pszczoły sie
nią nie interesowały siadały na niej tylko bąki
cześc
staszek[/fade]

 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 27.04.09, 18:06

zazdroszczę Ci takiego sadu.
może zmień odmianę facelii, polecam ogórecznik.
nektarowanie rzepaku chyba głównie zależy od wysokiej temperatury, a obfitość od grubości łodygi. w tym roku kiepsko wyglądają rzepaki w mojej okolicy, ale wierzę że wystarczy kilka upalnych dni aby pszczoły zalały mi ule.
_________________
Andrzej

 
     
ulik2004 



Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 45
Skąd: Gorzyce
Wysłany: 28.04.09, 17:45

Ja wywiozłem na rzepak, i szczerze mówiąc liczę na duży zbiór, bowiem dopiero pojawiły się pojedyncze kwiatki a już ramki są ciężkie. Za jakiś dzień dwa rozkwitnie całkiem , a pogoda jest boska. Jedynie z akacją będzie gorzej ze względu na wiatry które wieją praktycznie codziennie i będą wysuszać nektar ale i z tym sobie damy radę:] Ja na Twoim miejscu bym wywiózł z samego faktu miododajności sadu , a rzepaku. Jak dobrze pamiętam ok. 240kg/ha różnicy.. czy jakoś tak. Pozdrawiam i życzę obfitego wziątku:)

 


 
     
staszek 



Wiek: 62
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 29.04.09, 05:57

dzięki za poradę
tak też zrobiłem wywiołem je dzisiejszej nocy no zobaczymy
mam jeszcze pytanie o te akacje -bo też szukam w okolicy
jak to się oblicza -tzn ile musi być drzew no powiedzmy 100letnich żeby
opłaciło się postawić moje 8 uli , no i co z tym wiatrem co pisałeś - jestem laikiem
właściwie to pomagam Mamie i dopiero zaczynam się uczyć
pozdrowienia-staszek

 
     
ulik2004 



Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 45
Skąd: Gorzyce
Wysłany: 30.04.09, 20:25

Sam nie jestem specjalistą, jednak czytałem kiedyś, że suchy wiatr wysusza nektar w kwiatach w akacji i charakteryzuje się ona właśnie wysoką wrażliwością na ten składnik pogody. I bodajże nie nektaruje chyba od 12 .. ale tego to już nie jestem pewny. Co do tego ile potrzebne jest drzew by uzyskać dobry zbiór to uważam, że nie da się określić. Drzewa rosną w różnych miejscach i w różnych warunkach przez co sa albo bardziej albo mniej pożyteczne dla nas. Ja osobiście mam w okolicy ok 50- 70 drzew akacji i nie narzekam na zbiory miodu (10uli). Według mnie to przy akacji najważniejsza jest pogoda. Jak by była taka jak w tamtym roku to mogę liczyć na ładne zbiory. (było ciepło i bezwietrznie, nie za gorąco).

 


 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 13.05.09, 08:18

ponąć wiatry ze wschodu i północy mogą powodować wysuszanie, a porządanymi są wiatry zachodnie i południowe (zwiększające nektarowanie) dużym wyznacznikiem jest tzw. rosa.
jak tam u Was wyglada rzepakobranie? ja sprawdzałem wagę, bo nie jest najlepiej, rzepak jest chudy.
_________________
Andrzej

 
     
ulik2004 



Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 45
Skąd: Gorzyce
Wysłany: 16.05.09, 20:06

u mnie na rzepaku jest dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę że pszczoły odciągnęły 60% ramek :] . Teraz muszę wyszukać miejscówkę na akacje. Mam takie pytanie : co lepsze, wywieźć na akację i później zostawić w tym miejscu na spadzi (jak będzie) dębowo-lipowej [tyle że możliwe jest tam duże napszczelenie ] , czy lepiej wywieźć na akację gdzie są łąki i jest miód wielokwiatowy, a czasem zdarza się spadź dębowa..?? Co jest lepsze??

 


 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 18.05.09, 14:46

wg mnie to pierwsze miejsce, lepszy i droższy miód.
_________________
Andrzej

 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 19.05.09, 17:14

wWarszawie zakwitła "akacja"
u mnie na działce zaczął kwitnąć ogórecznik, a facelja rozwinie się lada dzień.
_________________
Andrzej

 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 31.05.09, 14:38

w Warszawie zczarniały kwiaty akacji, obwicie zakwitł czarny bez. co dzień pada deszcz i to już mnie martwi.
_________________
Andrzej

 
     
ulik2004 



Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 45
Skąd: Gorzyce
Wysłany: 02.06.09, 16:09

Nie tylko Ciebie to martwi bo w okolicach Tarnowa również pada deszcz już prawie tydzień i kwiat gnije na akacji. Mam nadzieję, że na lipę przestanie i pojawi się spadź liściasta, bo inaczej to będzie słabo .. :( (

 


 
     
Alex23p 



Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 29
Skąd: Mazańcowice
Wysłany: 03.06.09, 08:30

Na podbeskidziu to samo częściej leje niż świeci słońce, akacje zniszczyło, może rzeczywiście lipa będzie lepsza.
Pozdrawiam!

 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 27.06.09, 18:01

jak tam Koledzy, czy na lipie coś się już pojawiło gdzieś?
u mnie przegorzan lada moment zacznie rozkwiatać, ogórecznik nonstop kwitnie.
_________________
Andrzej

 
     
ulik2004 



Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 45
Skąd: Gorzyce
Wysłany: 29.06.09, 09:16

Lipa kwitła cudownie lecz jest jeden problem cały czas lało..!! Pszczoły rzucają się na wszystko co tylko się rusza jeśli pachnie słodyczą. Bez dokarmiania się nie obejdzie raczej. Co najgorsze lipa już przekwita. Ogórecznik zaczyna kwitnąć lecz tylko w moim ogródku:). A co najlepiej sadzić, siać przy rowach, i na tzw "kreta" ?? Mam dużo nieużytków i chciałbym je wykorzystać.

 


 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 29.06.09, 17:09

najlepiej to zacząć od tabelki roślin pożytkowych; poodznaczać co występuje w okolicy; podznaczać ich czasookresy pożytkowe i wtedy wyjdą "luki pożytkowe" ; i już wiemy co sadzić, siać, czego szukać?
najlepiej aby były wieloletnie, trwałe, ekspansywne, itp (np.wierzby z kolekcji puławskiej, malwy, prawoślaz pensylwański, maliny powtarzające, przegorzany, śniególiczki, lipy z kolekcji puławskiej, japońską, irgi......................................................................)
powodzenia!
_________________
Andrzej

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by geman

Sprzedaż miodu z własnej pasieki. Gwarancja jakości!!!

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15