Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download
 


Poprzedni temat :: Następny temat
Dennice
Autor Wiadomość
Malecki



Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 7
Wysłany: 08.03.05, 09:46
Dennice

Witam. Jestem w trakcie wykonywania nowych dennic do uli wielkopolskich drwenianych.Chciałbym poznać Wasze zdania na temat stosowania dennic wysokich (15 cm) zamiast stosowania na okres zimowli półkorpusów pod gniazdo bo takich nie posiadam.Za każde "ZA" i "PRZECIW" będe wdzięczny.
Pozdrawiam Wszystkich

 
     
zygmuntszn 




Wiek: 70
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 49
Skąd: Szczecin
Wysłany: 14.03.05, 17:07
dennica

Niema nad czym się zastanawiać wysoka dennica to plus nie tylko podczas zimowli.
Przeciwnikami wysokich dennic przeważnie są ci co ich nie stosują, ale za to oni wiedzą że wysokie dennice są złe. Za kilka, może kilkanaście lat odległość 2 cm między dolną beleczką ramki a dnem pójdzie w zapomnienie.
Jeżeli mogę doradzić to proponowałbym robić wysokie na 17-19 cm moje są wysokie na 15 i są odrobinę za niskie, ale że ja mam tak wykonaną formę to tak musi już pozostać.
Pozdrawiam Zygmunt

 
     
kleks.paluki 



Wiek: 57
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 17
Skąd: Pałuki
Wysłany: 16.03.05, 06:57
dennice

Zygmuncie a po co takie wysokie, na naszym terenie nie stosuje się takich dennic (ale jesteśmy do tyłu;-))
_________________
Pozdrawiam Piotr

 


 
     
smialko1



Dołączył: 04 Mar 2005
Posty: 2
Wysłany: 18.03.05, 20:31

Dennice Zygmunta widziałem, są dość dobre, ale dobrej wentylacji nie zastąpi nic.
Smialko

 
     
zygmuntszn 




Wiek: 70
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 49
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22.03.05, 11:21

Wysoka dennica ma kilka plusów, pierwszy i najważniejszy to ten, że od dołu można sprawdzić, jaka jest sytuacja w gnieździe, bez stresu dla pszczół poprzez grzebanie w nim. Następny to pewna poduszka powietrzna przy zimowli. Stosowanie poławiacza pyłku bez konieczności wymiany na inne dennice. Jak zachodzi konieczność można wstawić podkarmiaczkę, ramki do osuszenia. Najważniejsze jest to że wykonując wysokie dennice powinniśmy w nich robić od dołu otwory wentylacyjne takie jak są w ulach styropianowych. Otwory te powinny być także w ulach drewnianych. Otwory te powinny znajdować się w tylnej części, dobrze pomyśleli producenci uli styropianowych, ale nie do końca, a i naukowcy nic na ten temat nie mówią. Otwór powinien podczas zimowli znajdować się poza gniazdem, aby tworzyć komin powietrzny spod dennicy przez otwory w daszku. Wtedy jest prawidłowo usuwany nadmiar pary wodnej. Wniosek z tego że ule styropianowe produkowane są do zabudowy ciepłej.

 
     
smialko1



Dołączył: 04 Mar 2005
Posty: 2
Wysłany: 24.03.05, 10:07

Część uli mam na wysokich dennicach, część na standartowych 22mm i przewaga tych pierwszych jest duża, łatwość zastosowania poławiaczy pyłku, stosowanie apiwarolu, siatki, kontrola uwiązania kłębu zimowego bez schładzania gniazda, sprawdzanie i usuwanie osypu zimowego to wszystko przemawia za. Zygmuncie w styropianach przy zabudowie zimnej zostawiasz jeden otwór zamknięty, ten pod gniazdem. Twierdzenie że konstrukcja ta jest przystosowana do zabudowy ciepłej jest błędna.
Pozdrawiam

 
     
SlawekWo 



Dołączył: 29 Maj 2006
Posty: 8
Wysłany: 05.07.06, 21:41

Stosujecie w wysokich dennicach siatki stalowe lub inne pod ramkami ?
Czy ktoś może podesłać linka z planem takiej dennicy ?

Czy ktoś wykonał dennicę ze strony
http://www.beekeeping.com...ndex_ge.htm#top
wygląda interesująco

 
     
Dadant1967 



Wiek: 56
Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 53
Skąd: Niemcy
Wysłany: 24.12.10, 13:44
Dennica universalna prosta.

Witam

Maly filmik jak buduje prosta dennice w prawidle
http://www.youtube.com/watch?v=ucSQQVxPXF4
Pozdrowienia Krzysztof K
_________________
Pszczelarstwem zajmuje sie od 28 lat
buduje ule i eksperymentuje z pszczolami.

 
     
Moja pasieka: Pasieka 25 rodzin Niemcy Poludniowe
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by geman

Sprzedaż miodu z własnej pasieki. Gwarancja jakości!!!

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15