Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download
 


Poprzedni temat :: Następny temat
Organizer - program do prowadzenia pasieki.
Autor Wiadomość
kjkrol 



Wiek: 41
Dołączył: 26 Sty 2011
Posty: 1
Wysłany: 27.01.11, 11:19
Organizer - program do prowadzenia pasieki.

Jestem programistą, który chce napisać coś swojego i ułatwić innym życie.
Mam pomysł na bardzo prosty program (kalendarz - organizer - wyświetlacz statystyk) wspomagającej prowadzenie pasieki.
Widziałem program Pasieka 2004 i uważam, że można podejść do tematu w inny sposób - w moim przeświadczeniu każdy program ma być ułatwieniem, a nie wyzwaniem - podstawa to przejżystość i funkcjonalność.
Pomysł jest taki:
Aplikacja ma mieć formę kalendarza - na wzór kalendarza google.
1) Każdy ul ma swój własny odrębny kalendarz.
2) Każdą akcję (np. miodobrania, leczenia, ważenia itd) dodajemy bezpośrednio do kalendarza - nie ma innego widoku edycji. (W moim zamyśle wyszukujemy odpowiedniego miejsca w kalendarzu, klikamy w to pole (wybrany dzień / godzinę), pojawia się okienko wyboru z listą typowych czynność chcemy wprowadzić i to wszystko.
Statystyki oglądamy w kolejnym widoku (nazwijmy go "Raporty). Statystyki możemy obejrzeć dla wybranego ula / wybranej grupy uli / całej pasieki.

Reasumując aplikacja będzie miała 3 widoki użytkownika:
A) Ekran główny - gdzie dodajemy ule (ustawiamy parametry początkowe)
B) Ekran kalendarza - gdzie nanosimy planowane / aktualne / starsza akcje dla wybranego ula / całej pasieki / grupy
C) Ekran Raportów - gdzie możemy obejrzeć graficzne / liczbowe statystyki dla wybranych uli / pasieki / grupy

To jest plan wersji podstawowej.
Rozumiem, że bardzo ważne są czynniki pogodowe: mógłbym rozbudować tą aplikację w ten sposób, że pobierałaby informacje o pogodzie z internetu. Wówczas sugerowała by o zmianie zaplanowanej akcji na inny termin.

Bardzo proszę o komentarze. Jeżeli byłoby choć kilka osób, które uważają, że taka aplikacja byłaby przydatna proszę o komentarze na forum.
Czekam również na wszelkie sugestie, jak Wy widzicie taką aplikację i jakie "typowe akcje" można by planować za pomocą takiego organizera.
_________________
Karol Król

 
     
jino2 



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 212
Wysłany: 28.01.11, 19:54

moim skromnym zdaniem to na stronie głównej powinna być możliwość naniesienia planu swojej pasieki, i klikając na kwadracik z numerem ula otwierałaby się ta druga aplikacja (tzw karta ula).
ponadto wg mnie powinna być 4 aplikacja z kalkulacją prowadzenia pasieki (zakupy sprzętu, uli, paszy, .... roboczo godziny; sprzedaż bespośrednia i hurtowa)
_________________
Andrzej

 
     
bynio 



Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 12
Wysłany: 04.02.11, 23:19

kjkrol, Cześć. Jino2 uprzedzil mnie zglaszając propozycje zamieszczenia widoku rozmieszczenia uli na pasiece. Jest to wazne zwlaszcza w gospodarce pasiecznej, gdzie istnieje tzw. Baza , z której ule wyjezdzaja na wedrówkę. Potem po sezonie nastepuje ich powrót niekoniecznie na to samo miejsce w jakim byly przed wyjazdem. Poza tym tworzy się w sezonie sporo odkladów, niektóre rodziny są lączone itp. Wszystko jest w ciąglym ruchu. To wymaga opanowania. Jeżeli pszczelarz jest skrupulatny to jest w stanie obsluzyć przyzwoicie taki swój program. Pszczelarze posiadający większe zgrupowania uli zapewne nie będą chcieli w taką rejestrację się bawić. Dla pasiek stacjonarnych też to wydaje się zbyteczne. Myślę tu oczywiście ciągle o schemacie rozstawienia uli na pożytu. Ale powinna ta opcja być. Do tej pory sprawę notatek rozwiazywalem poprzez coroczne zakladanie skoroszytu z ruchomymi ,wpiętymi kartkami, które moglem ukladać w grupy uli, jakie jechaly na pożytek. Slużylo to i sluży dobrze, ale nie mam calościowego "statystycznego" przeglądu calej pasieki. Poza oczywiście wiedzą jaką musi miec pszczelarz .Gdyby taki program byl skorzystalbym z niego, poniewaz pamięc jest zawodna. Stosuję swoje skróty, ale wchodzą nowe sprawy do pszczelarstwa nowe rzeczy ,które trzeba wypróbować i przecwiczyć na kilku , czy kilkunastu rodzinach i to tzeba zapisac i potem przeanalizować. Nie wierzę w to ,że dobry pszczelarz wie o kazdej swojej rodzinie wszystko. Bo nie wie. Zatem życzę powodzenia w tworzeniu programu. Strona ekonomiczna niekoniecznie jest potrzebna. Jeżeli by musiala byc to może w formie dogrania np. cz.2 ? Pozdrawiam i jestem ZA !!

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by geman

Sprzedaż miodu z własnej pasieki. Gwarancja jakości!!!

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16