Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Pszczelarstwo w Norwegii
Autor Wiadomość
Grzesiek83 

Wysłany: 07.11.16, 19:51
Pszczelarstwo w Norwegii

Witam wszystkich
Mam na imię Grzesiek i mieszkam w Fredrikstad w Norwegii.
Chcę postawić kilka uli w krainie fiordów.
Mam ogromną prośbę, potrzebuję kontakt do osób które również są w Norwegii i mają tutaj swoje ule.
Jeśli mi się nie uda znaleźć kogoś, będę was "męczył" i niejednokrotnie prosił o rady i pomoc ;)
Pozdrawiam, trzymajcie się cieplutko bo zima idzie ;P

Grzesiek

Moja pasieka: Właśnie zakładam
Grzesiek83 

Wysłany: 02.12.16, 06:41

Mam dziwne wrażenie że to forum umarło :/
Mimo wszystko mam małe pytanie, wiem że pszczoły kupię dopiero po zimie, ale na ilu ramkach kupić rodziny? Chodzi o ramki wielkopolskie. Chciałbym kupić dwie rodziny i może uda mi się zrobić odkłady z tych 2 rodzin na trzecią? Czy w pierwszym roku lepiej tego nie robić?

@DAN 

Wysłany: 04.12.16, 18:33

Grzesiek83 napisał/a:
Mam dziwne wrażenie że to forum umarło :/

Myślę, że masz rację tylko częściowo ponieważ wpisów jest mało ale jest odwiedzane (czytane) nadal dosyć często mimo, że nie zabiegam o reklamę. A druga sprawa to dotyczy ono mało rozpowszechnionej w dalszym ciągu gospodarki w ulach wielokorpusowych o niskiej ramce. Pewnie by się cieszyło większym zainteresowaniem gdyby dotyczyło gospodarki w ulu wielkopolskim najbardziej popularnym w Polsce, czego niestety nie mogę zrozumieć.

Grzesiek83 napisał/a:
Mimo wszystko mam małe pytanie, wiem że pszczoły kupię dopiero po zimie, ale na ilu ramkach kupić rodziny? Chodzi o ramki wielkopolskie. Chciałbym kupić dwie rodziny i może uda mi się zrobić odkłady z tych 2 rodzin na trzecią? Czy w pierwszym roku lepiej tego nie robić?

Odpowiadając na zadane pytanie mogę Ci doradzić tylko to co ja bym zrobił teraz na Twoim miejscu sięgając pamięcią do czasów już bardzo odległych gdy podobnie jak Ty zaczynałem swoją przygodę z pszczołami.
Ja bym kupił dwa lub trzy odkłady z młodymi czerwiącymi matkami możliwie jak najwcześniej tzn. koniec maja lub w czerwcu na minimum 3 ramkach czerwiu (wielkopolskich - jak już wybrałeś ten typ ula) plus ramki osłonowe. Odradzam Ci robienie trzeciego odkładu z dwóch wcześniejszych odkładów, lepiej kupić od razu trzy odkłady i w następnym roku zrobić z każdego z nich nowy odkład.

Moja pasieka: 50 uli 1/2 Dadant + 50 odkładów w sezonie. Pszczelarstwem zajmuję się od 1970r.
Grzesiek83 

Wysłany: 05.12.16, 06:25

Dzięki za odpowiedź :)
Ule mam wielkopolskie z tego powodu że w Norwegii jest tylko jeden typ ula i to prawie identyczny jak właśnie wielkopolski, jedyna różnica to szerokość ramki 36,5 cm (5mm szersza) oraz oczywiście wymiary wewnętrzne ula 38x38cm.

boban 

Wysłany: 06.12.16, 21:48

Witam,

Pszczelarzę od niedawna. Zaczynając przygodę z pszczołami nie miałem zbytniego wyboru w rodzaju ula - "wielkopolski najlepszy" tak mi przekazano i takie kupiłem.
Dziś już mogę powiedzieć, że gospodarka w nich jest dość upierdliwa i czasami męcząca-może dlatego że mam 10R. Rozmawiałem z osobami mającymi 12R i jak to w
przyrodzie bywa "każdy człek swój towar chwali".

@Dan

Jeśli chodzi o szeroko niską ramkę są osoby znane, które w tych ulach pszczelarzą. Chwalą gospodarkę w tych ulach i robią to doskonale.
Osobiście, po dość obszernej literaturze i kopaniu w sieci testuję ul w moich warunkach na ramce wąsko wysokiej. Założenia są dla mnie bardzo sensowne -bo nie jest to moja konstrukcja-
i postanowiłem spróbować. Byłem bliski zmiany na D1/2 ale się na razie wstrzymałem.

@Grzesiek83

Drogi przyszły pszczelarzu:D
Z artykułu, który niedawno czytałem w archiwum Pasieki wynika jednoznacznie, że im silniejszy odkład i wcześniej zrobiony/zakupiony tym masz większe szanse na zebranie jeszcze miodu
towarowego. Poza tym taki odkład jest mniej kosztowny w utrzymaniu niż słaby i zakupiony pod koniec czerwca. Co prawda niewielkie ilości tego miodu będą, ale na własny użytek powinno wystarczyć-oczywiście w zależności od pożytków jakie masz w okolicy. Silniejszy odkład lepiej przygotuje się do zimy.
Z mojego dośw. mogę tylko dodać tyle, że rójka jaką otrzymałem 28 maja do lipca odbudowała 2 korpusy samej węzy, dała mi 4-5 słoików miodu lipowego i jeszcze zostawiłem miodu jej trochę na zimę. Nie miałem chęci na wybieranie kilku ramek miodu tylko z tego jednego ula. Jak się okazało to był niewybaczalny błąd. Wyroiła się około 20 sierpnia! Matka przedtem zaczerwiła całą rodnię i uciekła z córkami:D

Pszczelarstwo to odpowiedzialne zajęcie/hobby ale bardzo ciekawe i pożyteczne.

Życzę pełnych udanych pożytków i pełnych beczek miodu.

@DAN 

Wysłany: 08.12.16, 21:52

boban napisał/a:
Pszczelarzę od niedawna. Zaczynając przygodę z pszczołami nie miałem zbytniego wyboru w rodzaju ula - "wielkopolski najlepszy" tak mi przekazano i takie kupiłem.
Dziś już mogę powiedzieć, że gospodarka w nich jest dość upierdliwa i czasami męcząca-może dlatego że mam 10R. Rozmawiałem z osobami mającymi 12R i jak to w
przyrodzie bywa "każdy człek swój towar chwali".

Podstawową wadą typowego ula wielkopolskiego 10 ramkowego jest za mała pojemność jednego korpusu, a za duża dwóch korpusów, dlatego powstały jego klony: korpus 12 ramkowy Kalinowskiego, ul Ostrowskiej oraz różne wysokości korpusów, z których najbardziej popularny jest o wysokości 18 cm.
Z tego co wiem wielu pszczelarzy zawodowych trzyma pszczoły w ulach wielkopolskich tylko dlatego, że jest największe zapotrzebowanie na odkłady właśnie na tej ramce i tu się koło zamyka.

Moja pasieka: 50 uli 1/2 Dadant + 50 odkładów w sezonie. Pszczelarstwem zajmuję się od 1970r.
Słowian

Wysłany: 02.01.17, 02:45

Dokładnie DAN, ja też nie potrafię zrozumieć zwolenników wlkp. jeden korpus za mało na gniazdo dla aktualnych pszczół a dwa za dużo i sporo miodu zostaje wyżej a na dole czerw, dlatego po 2 latach na wlkp zmieniam ramkę na wymienioną przez ciebie 18. Marzył mi się ln 3/4 lub właśnie dadan 1/2 ale ze względu finansowych łatwiej przejść na ramkę wlkp tylko niższą :D

Co do większych pszczelarzy i odkłady to też nie potrafię zrozumieć, przecież są jeszcze mało popularne u nas pakiety które możesz wsypać z matulą un na każdą ramkę i nie przenosisz leków, przetrwalników zgnilca itp. siedzące w wosku bo wszystko wrzucasz na sterylna węzę. Ja pokochałem ta metodę w ubiegłym roku i te 1,5 kg pszczół + matka un naprawdę potrafią zdziałać cuda w ciągu 2 tygodni :D

A co do pytania kolegi, ja radzę kupić dwie jak najsilniejsze rodziny wiosną (mi sie udało 3 lata temu kupić dwie na 10 ramkach jeszcze wisiały pod spodem za 400 zł) i poprosić kogoś aby ci zrobił z nich jeszcze z 2 do 4 odkładów i to było by dla ciebie najlepsze rozwiązanie, za 800 zł masz np. 6 rodzin do zimy :D
W następnym roku to już można z tego ładnie zaszaleć :D

Pozdrawiam i kibicuję

Łukasz

Bartnik

Wysłany: 05.01.17, 19:51

Witaj Grzesio , Psim sprytem , zobacz na jakim ulu pracują wytrawni pszczelarze w twojej okolicy a później podejmuj decyzje jaki ul . Koledzy podpowiadają Tobie nie koniecznie odkład :razz: przemyśl sobie to . Pozdrowienia

Odpowiedz do tematu