Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download
 

Znalezionych wyników: 49
Forum pszczelarskie - Pasieka Wędrowna
Autor Wiadomość
  Temat: Dwie dziwne rodziny
zygmuntszn

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12103

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 31.10.05, 01:14   Temat: Dwie dziwne rodziny
W jednej rodzinie po wymianie matki pszczoły usilnie ją próbowały wymienić odciągając mateczniki na cichą wymianę. Obejrzałem dokładnie matkę, piękna bez wad, a i czerwiła pięknie. Na początku nic specjalnie nie dziwiło mnie, inna linia pszczół można by to było tak wytłumaczyć, ale że stan ten trwał od trzeciej dekady czerwca do pierwszej dekady września tego nie mogłem zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Zaznaczam, że w rodzinie tej nie było trutni ani czerwiu trutowego. Natomiast w drugiej rodzinie 9 września zauważyłem ściętą matkę przed ulem. Dziwiło mnie, co mogło być przyczyną, rabunek nie wchodził w rachubę. Była to jedna z silniejszych rodzin i żadnych oznak rabunku. Pomyślałem stało się, więc rodzinę należy połączyć. Pomyślałem też a może tak wstawić im matecznik z opisanej wcześniej rodziny, ale też myślałem czy to jest sens. W swojej pasiece już na początku sierpnia nie miałem trutni. W promieniu 8 km jest tylko dwóch pszczelarzy. Udałem się do nich żeby sprawdzić czy w ich pasiekach są jeszcze trutnie, niestety już nie było, czyli prawidłowo jak na tę porę. Mimo wszystko postanowiłem dać im ten matecznik. Wyjechałem 17 września do sanatorium wróciłem 10 października. Następnego dnia po powrocie postanowiłem sprawdzić, co się dzieje w tej rodzinie. Ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem na dwóch ramkach czerw kryty a na następnych dwóch larwy w różnym wieku no i oczywiście piękną matkę.
Ile ginie matek podczas lotu godowego w pełni lata przy pięknej pogodzie, a tu w drugiej połowie września przy nie najlepszej pogodzie i rzekomym braku trutni unasieniła się matka, a i w pierwszej rodzinie był to chyba ostatni matecznik bo matka pozostała ta którą poddałem.
  Temat: Krainki
zygmuntszn

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 123605

PostForum: Jakie matki?   Wysłany: 23.08.05, 23:22   Temat: Krainki
Witaj DAN.
Chciałbym się dowiedzieć od ilu sezonów masz Alfę. Jak się sprawdziła w tym sezonie, pytam o nie ponieważ w tym roku miałem je mieć. Chciałem je przetestować w mojej pasiece w moim regionie, jak wypadną przy innych liniach.
Po raz pierwszy zamówiłem matki u Avico, na 20 zamówionych 8 miało być Alf. Niestety nie otrzymałem ani jednej. Decydowałem się nawet na późną wymianę tych Alf, rozmawiałem z nim telefonicznie 25 czerwca i potwierdziłem, że wezmę je w lipcu i niestety się nie doczekałem, dlatego ja mam jeden sezon ażeby je sprawdzić z głowy. Mam też jednego hodowcę z głowy nie sprawdzając ani jednej jego matki. Nie zamawiam z reguły więcej jak 20 matek u jednego hodowcy, bo gdyby wszyscy trzej tak postąpili to zostałbym bez matek.
Przyznam, że przez ponad 30 lat pszczelarzenia po raz pierwszy zostałem tak potraktowany.
Doszła do mnie wiadomość, że Avico został po zimie bez pszczół i to by wyjaśniało sprawę, chociaż nie do końca, „bo co konia obchodzi, że wóz się przewraca”. Miałem trzy przypadki, że hodowca nie mógł się wywiązać z zamówienia to załatwił mi matki od konkurencji oczywiście o tym mnie powiadamiając i u tego hodowcy zamawiałem 40 matek.

Pozdrawiam
Zygmunt
  Temat: Jak przezimowały?
zygmuntszn

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 16822

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 22.03.05, 22:57   Temat: Jak przezimowały
Przezimowały świetnie rodziny silne w bardzo dobrej kondycji. Jak opisywałem w swojej gospodarce w tym roku zostawiłem też rodziny w jednym korpusie. Wiosna się opóźniła i co stwierdziłem u czterech rodzin zimowanych w jednym korpusie prawie zero pokarmu, a normę cukru dostały ponad książkową, natomiast u rodzin zimowanych w dwóch korpusach pokarmu bardzo duży zapas, a cukru na czternaście ramek dostały po 11-11,5 kg. Rodziny zimowane w jednym korpusie oczywiście dużo słabsze. Ramki odsklepione 17 marca ( oblot 16 ) zaczerwione. Dzisiaj odsklepiane na 3/4; wysokości, następne odsklepianie i oczywiście podawanie wody 26 marca i dopiero święta.
  Temat: Dennice
zygmuntszn

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 36616

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 22.03.05, 11:21   Temat: Dennice
Wysoka dennica ma kilka plusów, pierwszy i najważniejszy to ten, że od dołu można sprawdzić, jaka jest sytuacja w gnieździe, bez stresu dla pszczół poprzez grzebanie w nim. Następny to pewna poduszka powietrzna przy zimowli. Stosowanie poławiacza pyłku bez konieczności wymiany na inne dennice. Jak zachodzi konieczność można wstawić podkarmiaczkę, ramki do osuszenia. Najważniejsze jest to że wykonując wysokie dennice powinniśmy w nich robić od dołu otwory wentylacyjne takie jak są w ulach styropianowych. Otwory te powinny być także w ulach drewnianych. Otwory te powinny znajdować się w tylnej części, dobrze pomyśleli producenci uli styropianowych, ale nie do końca, a i naukowcy nic na ten temat nie mówią. Otwór powinien podczas zimowli znajdować się poza gniazdem, aby tworzyć komin powietrzny spod dennicy przez otwory w daszku. Wtedy jest prawidłowo usuwany nadmiar pary wodnej. Wniosek z tego że ule styropianowe produkowane są do zabudowy ciepłej.
  Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
zygmuntszn

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 138038

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 22.03.05, 10:47   Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
Po dwunastej jedziemy robić drugie odsklepianie
  Temat: podkarmianie do Zygmuntasz
zygmuntszn

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 20078

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 22.03.05, 09:07   Temat: dokarmianie
To, że matki nie miały miejsca na czerwienie i nie czerwiły po 15 września to bardzo dobrze, u mnie już po 1 września nie czerwiły i tak jest każdego roku.. To, że rodziny osłabły to, dlatego, że pszczoły pozostające do zimowli musiały pracować, przerabiały pokarm, karmiły czerw i te na pewno nie dotrwają do wiosny. Ja stosuje do karmienia na zimę o wiele mniejsze dawki od przewidywanych norm i jeszcze nigdy pszczoły nie osypały mi się z głodu, a zimy trwały i do maja. Nie wymęczam pszczół wiosną dokarmianiem czymkolwiek, pszczoły mają przerobiony syrop w gnieździe i duże ilości pierzgi. Wiosną stosuje tylko odsklepianie pokarmu zimowego i podaję wodę na ramkach. Ten rok jest trochę nie typowy, ale dzisiaj jedziemy robić drugie odsklepianie.
W Twoim przypadku musiałbyś sprawdzić czy na pewno nie mają pokarmu, bo to że są pod beleczkami to nie świadczy jeszcze o tym że nie mają już pokarmu. Jeżeli jest pokarm nawet niewielkie ilości i nie we właściwym miejscu, to nie musisz nic pszczołom podawać tylko odsklepiaj ramki, one sobie go wezmą, ułożą gdzie trzeba, matka zacznie lepiej czerwić i rodziny nie będą słabły. Karmienie wiosenne to jest naprawdę konieczność, jak w gnieździe nie ma zapasów, wtedy trzeba rodziny ratować, wtedy i tylko wtedy.
  Temat: Dennice
zygmuntszn

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 36616

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 14.03.05, 17:07   Temat: dennica
Niema nad czym się zastanawiać wysoka dennica to plus nie tylko podczas zimowli.
Przeciwnikami wysokich dennic przeważnie są ci co ich nie stosują, ale za to oni wiedzą że wysokie dennice są złe. Za kilka, może kilkanaście lat odległość 2 cm między dolną beleczką ramki a dnem pójdzie w zapomnienie.
Jeżeli mogę doradzić to proponowałbym robić wysokie na 17-19 cm moje są wysokie na 15 i są odrobinę za niskie, ale że ja mam tak wykonaną formę to tak musi już pozostać.
Pozdrawiam Zygmunt
  Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
zygmuntszn

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 138038

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 14.03.05, 16:50   Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
Do szkargiel’a źle, że się nie zastanawiałeś, dlaczego, pod powałką znajdują się zawsze pszczoły. One nie odpoczywają, one są po prostu bezrobotne, według twego rozumowania to wiszące brody przed wlotami to też odpoczywające pszczoły?. W jednym i drugim przypadku jest winien pszczelarz, prowadzi złą gospodarkę. Ja gospodarowałem z powałami, obecnie jak już opisywałem całkowicie je wyeliminowałem i po ich wyeliminowaniu doszedłem do prawidłowych osiągnięć w ciągu całego sezonu. Każdy ma prawo myśleć jak chce i robić to, na co ma ochotę. Na obecnym etapie mojej gospodarki nikt mnie nie przekona, że powałka jest potrzebna dla pszczół i pszczelarza, jest to po prostu zbędny element w ulu.
Latem powinno być stosowane na ramkach płótno, aby umożliwić jak najszybsze odparowywanie. Ja nie piszę o rzeczach, których bym nie sprawdził, sprawdzam przez kilka sezonów i po sprawdzeniu dobry wdrażam, zły eliminuje..
Pozdrawiam Zygmunt
  Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
zygmuntszn

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 138038

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 26.02.05, 19:51   Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
Dobrze, że nic nie robisz, można i należy zaczynać dopiero po oblocie a obecnie i w zachodniopomorskim są minusowe temperatury. Dlatego ja jeszcze nic nie robię, bo mrozi i nie było oblotu. Tak jak pisałem wcześniej odsklepianie rozpoczyna się po oblocie przy ustabilizowanej temperaturze. Ja rozpoczynam już przy 5-6 stopniach, ale robimy to we dwójkę i idzie to nam naprawdę sprawnie trudno to nawet nazwać otwieraniem gniazda.
Jeżeli będziesz odsklepiał przy takich temperaturach to musisz robić to bardzo szybko i co najważniejsze od razu musisz podawać wodę. Jeżeli chodzi o podawanie wody nie chcę Ciebie i innych przekonywać, że mój to najlepszy sposób, ale niestety tak jest. Wtedy, gdy się podaje wodę na ramkach przy niskich temperaturach lepszego sposobu na razie nie wymyśliłem. Wyjaśnię, dlaczego, pasek gąbki jest nad otwartą uliczką, a nad nim całe gniazdo szczelnie przykryte poduszką. Co z tego wynika, otóż to że ciepło z gniazda ogrzewa gąbkę z wodą a pszczoły ją chętnie wtedy biorą, to po pierwsze, a po drugie ciepło to jest zatrzymane bo gniazdo jest szczelnie zakryte poduszką. Natomiast podawanie wody w podkarmiaczkach czy słoikach mija się z celem. Mam na myśli podawanie wcześnie przy niskich temperaturach, nigdy nie ociepli się dobrze gniazda i pszczoły niechętnie będą brały zimną wodę, sposoby te sprawdziłem. Podawaną pod ramki nie chcą brać, a jest za zimno żeby kombinować i podawać między ramkami.
To tyle, co mogłem podpowiedzieć, na pewno napiszę, kiedy rozpocznę, odsklepianie, a to, że jeszcze zima tym się nie przejmuj, bo na pewno za trzy tygodnie nie zakwitnie jeszcze podbiał.
Pozdrawiam Zygmunt
  Temat: Ramki na czopy
zygmuntszn

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11934

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 16.02.05, 20:31   Temat: Ramki na czopy
Ramki na czopy i rowki na drut produkcji pana Sułkowskiego jest to dobre rozwiązanie techniczne, ale nie do końca. Ja, gdy jeszcze nie stosowałem ramek na czopy stosowałem nacięcia wzdłuż dolnej i górnej beleczki ramki, ale od jej wewnętrznej strony i stosuje do chwili obecnej. Węza jest odbudowywana w takich ramkach od rowków, co daje większą wytrzymałość, nawet nie czerwione ramki można pewnie wirować. Natomiast drut nigdy w moich ramkach nie wystawał ponad ich powierzchnię, bo robiłem i robię nacięcie nożem krążkowym w tych miejscach gdzie jest drut, a drut nie jest na całej długości beleczki.
Takie nacięcie na całej długości z zewnątrz ramki może być wykorzystane przez motylicę i zbierają się inne nieczystości.
Koledzy kupujący te ramki lub ci, co wykonują sami powinni to przemyśleć a na pewno warto.
  Temat: ramki poszerzane
zygmuntszn

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18679

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 12.02.05, 19:29   Temat: ramki poszerzane
Jeżeli zastosujesz kratę to masz pewność że matka czerwi w korpusie pod kratą, a bez kraty pszczoły potrafią zgryźć ramkę poszerzaną do odpowiedniego wymiaru i matka zacznie w nich czerwić.
  Temat: Zakładanie pasieki
zygmuntszn

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 42691

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 12.02.05, 19:18   Temat: Zakładanie pasieki
Tak jak napisał kolega Emil przeważnie każdy zachwala swoje, ale ja dodam, że do zimowania najlepszy jest warszawski poszerzany, czyli ramka wąsko wysoka.
Natomiast, jeśli korzysta się z wczesnych pożytków najgorszym jest dadan, po prostu za duża ramka na rozwój wiosenny.
  Temat: Dobry początek prowadzenia pasieki.
zygmuntszn

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12486

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 04.02.05, 21:38   Temat: dobry początek prowadzenia pasieki
Ja na rzepaku robię dwu ramkowe odkłady i z powodzeniem te rodziny można zazimować ja ich nie zimuje, bo łączę je z rodziną produkcyjną. Odkłady odbudowują mi 8-10 ramek węzy.
Ci, co twierdzą, że stosując izolatory jest dużo więcej pracy nie mają racji, ja stojąc na pożytkach z kolegami widzę i stwierdzam, że jest właśnie odwrotnie. Tak samo jak ktoś mówi ja nie stosuje izolatorów i też mam miód, a ja pytam ile?
Proszę przeczytać opis mojej gospodarki jak będzie coś nie zrozumiałe proszę pytać a opiszę szczegółowo.
  Temat: ramki poszerzane
zygmuntszn

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18679

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 04.02.05, 20:44   Temat: ramki poszerzane
Ja przeciwnie od kilkunastu lat nie korzystam z ramek poszerzanych jak i z półnadstawek.
W okresie kiedy je stosowałem doszedłem do stwierdzenia że nawet do trzech dni opuźniało sie wirowanie od tych rodzin gdzie były ramki poszerzane w stosunku do rodzin gdzie była ramka normalna. Jest rzeczą normalną grubsza ramka więcej miodu dłuższy okres odparowywania. To koliduje w sprawnej gospodarce, powiedzmy że jednego dnia wirujemy, a nastepnego dnia mamy przewozić pasiekę na inny pożytek a ramki poszerzane jeszcze nie nadają się do wirowania. Musimy się decydować czy część pasieki pozostaje czy zabieramy z miodem ale wtedy nie mamy już miodu odmianowego.
Przewożąc pszczoły z rzepaku na akacje możemy dużo stracić bo akacja może nektarować akurat tylko przez te trzy dni.
Radziłbym to rozważyć
Pozdrawiam i życzę dużo pełnych beczek Zygmunt
  Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
zygmuntszn

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 138038

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 28.12.04, 14:31   Temat: Rok w pasiece ZygmuntaSzn
Odległość między ramkami wynosi 10 mm, przez pierwsze dwa sezony kiedy zaczołem zimowanie w dwóch korpusach u połowy rodzin ramki w dolnym korpusie podnosiłem o 5 mm. Po obserwacjach przebiegu zimowli w obydwu przypadkach nie stwierdziłem żadnych różnic pomiędzy tymi z mormalną odległością i tą zmniejszoną.
Obecnie jak mam nową linię pszczół to też stosuję podnoszenie ramek u części rodzin aby się upewnić czy mogę je normalnie zimować, czy lepiej dla nich jeżeli odległość jest zmniejszona.
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by geman

Sprzedaż miodu z własnej pasieki. Gwarancja jakości!!!

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17