Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download
 


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesiedlanie rodzin pszczelich do różnych uli
Autor Wiadomość
@DAN 
Wiek: 75
Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 178
Skąd: Raszyn-Rybie
Wysłany: 05.03.06, 16:52
Przesiedlanie rodzin pszczelich do różnych uli

Jak już wspomniałem w innym temacie, początki swojej gospodarki pasiecznej rozpoczynałem w ulach warszawskich poszerzonych. Jednak kiedy się zdecydowałem na zmianę ula, powstał problem jak tego dokonać. Znajomy pszczelarz poradził mi by woszczynę z ramki warszawskiej poszerzonej przeciąć na pół i powstałe dwie części wprawić do dwóch ramek szeroko niskich, co akurat w moim przypadku dokładnie pasowało. Zrobiłem tak jak radził, ale tylko przy jednym ulu bo serce mi się krajało, jak musiałem przecinać czerw na pół, nie mówiąc już o bałaganie jaki powstał po zmieszaniu się przekrojonego czerwiu mleczka pierzgi i miodu. Całe szczęście, że zabieg ten wykonałem podczas trwania pożytku, bo rabunek jaki by powstał w pasiece byłby nie do opanowania. Zacząłem więc myśleć i szukać w podręcznikach pszczelarskich, jak można taki zabieg przesiedlania wykonać w prostszy i bardziej cywilizowany sposób. Obecnie już nie pamiętam jak wpadłem na pomysł, który wtedy zastosowałem, a teraz chcę tu opisać by uchronić mniej doświadczonych pszczelarzy przed popełnieniem błędu, jaki ja zrobiłem przy przesiedlaniu tej pierwszej rodziny.
Sprawa jest w gruncie rzeczy banalnie prosta, jeżeli chodzi o przesiedlanie z ula o ramce wąsko wysokiej (np. warszawski poszerzony) do ula o ramce szeroko niskiej (np. Dadant lub 1/2 Dadant). Należy wykonać następujące czynności:
- jeżeli przesiedlamy z ula warszawskiego poszerzonego do ula 1/2 Dadant, trzeba na dennicy postawić 3 korpusy 1/2 Dadant w górnym korpusie, jeżeli jest z drewna to trzeba przybić wąsy, na których należy położyć listewkę przyciętą dokładnie na szerokość korpusu, będzie ona stanowiła taki dodatkowy wrąg do oparcia drugiej strony wąsów ramki warszawskiej poszerzonej. Można, choć nie jest to konieczne, do tej listewki przymocować twardą płytę pilśniową lub sklejkę przyciętą na szerokość korpusu i wysokość 3 korpusów. Gdy mamy do czynienia z korpusami ze styropianu należy wygiąć płaskownik w kształcie litery "S" i do niego przymocować wspomnianą wyżej listewkę lub do górnej beleczki ramki przenoszonej przymocować listewkę o długości równej górnej listewce ramki Dadanta.
- tak przygotowany ul stawiamy przed wspomnianym warszawiakiem i przenosimy wszystkie ramki z czerwiem i ewentualnie z zapasami z warszawiaka do tych 3 korpusów ula 1/2 Dadant, oczywiście koniecznie z matką. Jeżeli ul wielokorpusowy mieści 10 ramek to właśnie tyle należy przenieść z warszawiaka i dobrze gdy właśnie jest tyle ramek do przeniesienia. Dlatego przesiedlanie pszczół najlepiej jest wykonać wtedy, kiedy rodzina w warszawiaku obsiada na czarno właśnie te 10 ramek, a przynajmniej gdy czerw zajmuje tylko 10 ramek.
- po przeniesieniu ramek i pszczół do nowego ula pusty ul należy wynieść z pasieczyska, natomiast na górny korpus trzeba położyć kratę odgrodową i postawić korpus 1/2 Dadant z węzą, by pszczoły miały możliwość budowy plastrów i póżniej składowania miodu. W ten sposób trzeba odbudować przynajmniej dwa korpusy.
- gdy węza jest już odbudowana (przynajmniej w jednym korpusie), a daj Boże również zalana miodem, wtedy po odwirowaniu miodu przenosimy matkę z ramek będących pod kratą do korpusu będącego nad kratą. Zaczyna ona tam czerwić i już nie może wrócić na stare ramki, które po wygryzieniu czerwiu i odwirowaniu ewentualnego miodu wycofujemy do przetopienia.
- do zimy rodzina musi być przygotowana przynajmniej na dwóch korpusach by nie było problemu z jej przezimowaniem.
- w ten sam sposób można przesiedlać rodziny z różnych uli jedynie czasami jak np. przy przenoszeniu ramek z Dadanta do wielkopolskiego trzeba ramkę obrócić o 90 stopni i obciąć wąsy, a do bocznej listewki ramki Dadanta przywiązać dodatkową listewkę o wymiarach górnej beleczki ula wielkopolskiego.

Wydaje mi się, że powyższy sposób przesiedlania pszczół z ula do ula o różnych wymiarach jest najmniej kłopotliwy mimo, że w opisie zajął mi sporo miejsca.
_________________
Pozdrawiam
DAN
http://pasiekawedrowna.mazowsze.pl

 
     
Moja pasieka: 50 uli 1/2 Dadant + 50 odkładów w sezonie. Pszczelarstwem zajmuję się od 1970r.
Apikan Wiek: 68
Dołączył: 16 Lut 2006
Posty: 1
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 14.04.06, 21:09

Wysłany: 05.03.06, 16:52
Przesiedlanie rodzin pszczelich do różnych uli[/quote]
Danie P. ramka warszawska poszerzana ma ten sam wymiar, czy nie prosciej byłoby ramkę obrócić o 90 stopni ,odciąc wystającą listewkę , zamocować do boku ramki listewkę górną dadana i umieścić to wszystko w dwóch korpusach 1/2 dadana. Odpada dorabianie wspornika , a pszczoły i tak w tej pozycji sobie poradzą . Twój przypadek jest prosty .Podpowiedz jak przenieść do uli w których nie da się to tak prosto zrobić . W rzeżnika nie chcę się bawić.

 
     
@DAN 
Wiek: 75
Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 178
Skąd: Raszyn-Rybie
Wysłany: 17.04.06, 23:43

Ramka warszawska poszerzona często bywa dłuższa niż szerokość ramki Dadanta szczególnie w starszych ulach z jakimi ja miałem wtedy do czynienia. Dlatego podałem wyżej opisaną metodę, ale oczywiście można również zastosować Twoją. Metodę z dodatkową listewką opisałem w swoim wcześniejszym poście cytuję " w ten sam sposób można przesiedlać rodziny z różnych uli jedynie czasami jak np. przy przenoszeniu ramek z Dadanta do wielkopolskiego trzeba ramkę obrócić o 90 stopni i obciąć wąsy, a do bocznej listewki ramki Dadanta przywiązać dodatkową listewkę o wymiarach górnej beleczki ula wielkopolskiego". Można więc robić tu różne kombinacje zależy to tylko od inwencji pszczelarza. Natomiast nie brałem pod uwagę sytuacji by ktoś się uparł i przesiedlał np. z Dadanta lub 1/2 Dadanta do warszawskiego zwykłego bo byłoby to cofanie się wstecz.
Nie rozumiem Twojego pytania: ".Podpowiedz jak przenieść do uli w których nie da się to tak prosto zrobić . W rzeżnika nie chcę się bawić." O jakie ule Ci chodzi? Czyżby właśnie o przesiedlanie do warszawskiego zwykłego lub Lewickiego?
_________________
Pozdrawiam
DAN
http://pasiekawedrowna.mazowsze.pl

 
     
Moja pasieka: 50 uli 1/2 Dadant + 50 odkładów w sezonie. Pszczelarstwem zajmuję się od 1970r.
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by geman

Sprzedaż miodu z własnej pasieki. Gwarancja jakości!!!

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15