Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka rasa pszczół?
Autor Wiadomość
marcinq00 

Wysłany: 21.03.10, 20:08
Jaka rasa pszczół?

czy ktos z kolegow moglby mi poradzic jaka rase pszczół wybrac ?
dodam ze jestem poczatkujacym pszczelarzem i potrzebowalbym pszczółek raczej spokojnych i takich zebym sobie z nimi poradzil
z gory dziekuje
pozdrawiam Marcin

Moja pasieka: 6 wielkopolskich poczatkujacy
jozef 

Wysłany: 21.03.10, 21:46

to nie ma znaczenia czy jesteś początkujący czy nie , ważne że chcesz wymienić matkę , a co do jakiej , hm , krainki , linii jest 30 rodzai , ja mam AGA już 3 lata jestem z niej zadowolony , łagodna , dobrze trzyma się plastrów mało rojliwa i miodna , pracuje już przy + 8 stopni ,pozdrawiam józef

Moja pasieka: kolonia
potok5 

Wysłany: 22.03.10, 13:36

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Tak samo można zapytać,jaki kupić samochód? Rad może być wiele, a i tak Ty musisz wybrać. Jeśli masz kilka uli to możesz wprowadzić do każdego inną linie, albo wszędzie taką samą i też będziesz miał porównanie bo matka matce nierówna. Może na początek spróbuj z pszczołami, które znane są już dłuższy czas. Poza tym ważny jest jeszcze hodowca. Jedni wolą pszczołę "A" od hodowcy X, a inni od Y. I bądź tu mądry. Sam jestem początkujący i jestem na etapie kupowania różnych matek od różnych hodowców. Jest jeszcze taka sprawa,że jak nie zadbasz nawet o najlepszą pszczołę to pewnie w końcu odleci w dal, a najspokojniejszą można też wkurzyć.
Wejdź sobie na Ambrozję. Jest tam mapka hodowców, a i sam Admin tegoż portalu rekomendował matki ze Skawicy.

Moja pasieka: początkujący
handlarz77 

Wysłany: 16.01.17, 13:11

ja też mam aga i są mega spokojne. choc kiedys słyszałem że to słaba rasa ale zaryzykowałem i się opłaciło. pozdrawiam pscxzelarzy i ich pszczółki :d

Bartnik

Wysłany: 19.01.17, 09:43

W dzisiejszej dobie globalizacji i sprowadzaniu materiału z całego świata może przyprawić o ból głowy wytrawnych pszczelarzy a co dopiero nowicjuszy wiem bo sam to przechodziłem , konsternacja związana z wyborem linii lub rasy jest zawsze wielka , lecz podyktowana dwoma zasadami ilość pożytku w opłacalnym locie pszczół i zdrowy rozsądek !!! . :grin:

Odpowiedz do tematu