Forum pszczelarskie- pasieka wędrowna
Regulamin •  FAQ •  Szukaj •  Użytkownicy •  Stats •  Rejestracja •  Zaloguj •  Galeria •  Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Pozytywne walory ramki Apostoly´ego
Autor Wiadomość
Dadant1967 

Wysłany: 12.10.08, 14:39
Pozytywne walory ramki Apostoly´ego

Witam
Po glebszych przemysleniach stwierdzilem ze forma ramki trapezowej to idealna ramka zblirzona do naturalnego ksztaltu gniazda pszczelego.
Ramka ta nie wymaga drutowania, nie potrzebne sa jakiekolwiek odstepniki miedzy ramkowe w postaci gwozdzikuw, cwiekuw, itd.
Wykonanie jej jest proste, niema zadnych skomplikowanych czopuw, wykonac ja morzna na zwyklej pilarce z morzliwoscia pochylenia kata tarczy na 15°.
Z 10 arkuszy wezy Dadanowskiej mamy 50 paskuw wezy i w tym wypadku stac nas na weze troche drozsza pelno ekologiczna, po uplywie 2-3 sezonuw posiadamy wosk z wlasnej pasieki pelno ekologiczny z kturego na zlecenie firmy wykonuja weze o podanym formacie i co warzne z wlasnego pelnoekologicznego wosku.
Operowanie ta ramka jest latwe i zapobiega kompletnie gnieceniu pszczul pszy wyjmowaniu ramek z ula. Jak wiadomo z fizjologi zycia rodziny pszczelej ramka ktura nie posiada katuw prostych i pszczoly zawsze buduja woszczyna pszczela, w niewielkich przypadkach pszczoly wygryzaja plaster w pewnej czesci ramki i buduja komurki trutowe.
Na poczatku chcialem tylko polozyc snozy z rowkami na wklejenie wezy, ale stwierdzilem ze podczas przegladuw cierzkie plastry z czerwiem i pokarmem moga sie oberwac i dlatego zdecydowalem sie na ramke ktura niezmiernie ulatwia obsluge tego ula.
Co do trudnosci wykonania nie przyznam racji, wlasciwie niczym sie nie ruzni od konstrukcji ocieplonego warszawiaka czy innego ula, wykonuje sie dwa boki o ksztalcie trapezowym a puzniej proste klepki sklejane przykreca sie do bokuw, listwy wewnetrzne ocieplenie i klepki zewnetrzne i ul gotowy. posiada na stale przylrecone nogi w krztalcie trujkata i uchwyty do przenozenia.
Jest to typowy ul stacjonarny, ale jak ktos chce to i taki przewiezie na inne porzytki, naturalnie czeba dwuch ludzi i wieksza przyczepke cos w rodzaju platformy, jest to troche skomplikowane ale nie niemorzliwe. Pietrowanie uli jest wykluczone.
Dlatego byla by ewentualnie morzliwosc przewozu na niakiej przyczepie ciagnikowej mozna by wtedy zaladowac kilkansscie sztuk.
Ale jak wspomnialem jest to ul typowy do pasieki stacjonarnej, na mim terenie przy dobrych latach wystepuje caloroczny porzytek, porucz rzepaku.
Ul ten dzieki swoistej konstrukcji posiada dennice samoczyszczaca, calkowicie zapobiega wchodzeniu do ula motylicy i ramka o trapezowym ksztlcie zapobiega budowie trutowej, wlasnie te 15° ukosu ramka nie ma katuw prostych i psczczoly zawsze buduja budowe pszczela dlatego wystarcza pasek 5 cm wezy, w tym wypadku jestesmy w stanie jak wyzej wspomniale kupic droga ekologiczna weze, zapomnialem ze drutowanie takich ramek jest zbedne, plastry klinuja sie w skosnej ramce, oszczedzamy mase czasu i pieniedzy, jest to praktycznie snoza ale jako ramka przynosi same pozytywne walory
Pozdrawiam Krzysztof K Dadant1967

Pozdrowienia Krzysztof K

ul w budowie.jpg
Plik ściągnięto 368 raz(y) 101,42 KB

Wylotek.jpg
Plik ściągnięto 205 raz(y) 86,99 KB

potzebne elementy ramek.jpg
Plik ściągnięto 393 raz(y) 116,33 KB

ul z boku.jpg
Plik ściągnięto 275 raz(y) 185,91 KB

grabki odstepnikowe.jpg
Plik ściągnięto 187 raz(y) 104,08 KB

Sszywki dolnej beleczki.jpg
Plik ściągnięto 128 raz(y) 55,88 KB

montarz belki gurnej.jpg
Plik ściągnięto 117 raz(y) 102,07 KB

Ramka z paskiem wezy.jpg
Plik ściągnięto 189 raz(y) 78,06 KB

Ramka w prawidle 1.jpg
Plik ściągnięto 164 raz(y) 115,72 KB

Listwa gurna ramki z ukosem 15°.jpg
Plik ściągnięto 117 raz(y) 55,25 KB

Moja pasieka: Pasieka 25 rodzin Niemcy Poludniowe
odgo 

Wysłany: 13.10.08, 17:15
Re: Pozytywne walory ramki Apostoly´ego

Dadant1967 napisał/a:
Witam

Takze witam i zaczynam dyskusje bo mam kilka przemyslen na ten temat.

Cytat:
Po glebszych przemysleniach stwierdzilem ze forma ramki trapezowej to idealna ramka zblirzona do naturalnego ksztaltu gniazda pszczelego.

Jesli przyjac za naturalne gniazdo dziuple drzewa to wcale nie jest ono trapezowe z szerszym bokiem u gory, raczej bylby to cylinder czyli prostokatna ramka (wasko-wysoka) jest lepszym odwzorowaniem naturalnego gniazda. Jesli chodzi o ksztalt plastrow budowanych przez pszczoly bez wezy to ich ksztalt jest na poczatku sercowaty bo tak jest pszczolom najlatwiej ze wzgledu na cioteczke grawitacje ;) i ze wzgledu na latwiejsze utrzymanie temperatury w kuli niz w szescianie.
Ramka ula Apostoly'ego jest (z tego co widze na rysunkach) typowa ramka szeroko-niska, a wiec w naszym klimacie duzo mniej korzystna niz ramki wasko-wysokie.

Z punkty widzenia termiki zimowania to lepsze byloby gniazdo zwezajace sie w gore - co jak kiedys bezdenki. No ale tutaj bylby problem z wykonaniem i obsluga takiego ula :)

Cytat:
Ramka ta nie wymaga drutowania, nie potrzebne sa jakiekolwiek odstepniki miedzy ramkowe w postaci gwozdzikuw, cwiekuw, itd.

Tylko jesli uzywasz odtepnikow na scianie jak te pokazane na Twoich zdjeciach. Jesli ich nie uzywasz to tez odstepniki nie sa konieczne choc oczywiscie sie przydaja.

Cytat:
Wykonanie jej jest proste, niema zadnych skomplikowanych czopuw, wykonac ja morzna na zwyklej pilarce z morzliwoscia pochylenia kata tarczy na 15°.

Jej wykonanie jest wlasciwie identyczne ze zwyklymi ramkami, wiec te 15 stopni pochylenia jest raczej utrudnieniem w stosunku do zwyklych ramek.

Cytat:
Operowanie ta ramka jest latwe i zapobiega kompletnie gnieceniu pszczul pszy wyjmowaniu ramek z ula.

CALKOWICIE sie zgadzam - jest to jedna z najwiekszych zalet tego typu ramki, podobnie jak beleczek w ulach typu Top Bar Hive (TBH).

Cytat:
Jak wiadomo z fizjologi zycia rodziny pszczelej ramka ktura nie posiada katuw prostych i pszczoly zawsze buduja woszczyna pszczela, w niewielkich przypadkach pszczoly wygryzaja plaster w pewnej czesci ramki i buduja komurki trutowe.

A moze masz jakies zrodlo tych informacji - chetnie bym poczytal? Wg. tego co ja wiem to pszczoly buduja tyle budowy trutowej ile chca i wtedy kiedy jest to im potrzebne. Pierwszy raz slysze zeby katy wplywaly na typ budowy. Wedlug pewnej teorii ilosc trudni w ulu bedzie podobna niezaleznie od tego czy pozwoli sie na budowe naturalna czy da weze - pszczoly wowczas zgryza wzor lub cale kawalki wezy i zbuduja kom trutowe.

Cytat:
Na poczatku chcialem tylko polozyc snozy z rowkami na wklejenie wezy, ale stwierdzilem ze podczas przegladuw cierzkie plastry z czerwiem i pokarmem moga sie oberwac i dlatego zdecydowalem sie na ramke ktura niezmiernie ulatwia obsluge tego ula.

Przy odpowiednim obchodzeniu sie z plastrami nie ma problemow (patrz operowanie beleczkami w TBH).

Cytat:
...(ciach)Ul ten dzieki swoistej konstrukcji posiada dennice samoczyszczaca,

Bardzo fajna rzecz - moznaby pomyslec o stworzeniu konstrukcji podobnej dennicy ale dla standardowych uli - moze byloby zainteresowanie.

Cytat:
calkowicie zapobiega wchodzeniu do ula motylicy

A jak to sie dzieje? Mozesz to rozwinac?

Cytat:
i ramka o trapezowym ksztlcie zapobiega budowie trutowej, wlasnie te 15° ukosu ramka nie ma katuw prostych i psczczoly zawsze buduja budowe pszczela

Nie zgadzam sie - patrz wyzej.

Cytat:
...(ciach) plastry klinuja sie w skosnej ramce

Nie zawsze - czasem pszczoly nie dobuduja i nie bedzie sie klinowac. Rozwiazaniem bylyby trojkatne wnetrza listew bocznych ramek (cos podobnego do tego: http://www.bushfarms.com/...TopBarFrame.JPG ).
Jesli wszystkie listewki bylyby sfrezowane mogloby to bardzo ulatwic przyczepianie naturalnego plastra przez pszczoly. I nie powinno to byc obecnie trudne do wykonania.

Cytat:
oszczedzamy mase czasu i pieniedzy

Zgadzam sie - naturalna budowa daje sporo oszczednosci pracy i kasy :) Sam wlasnie przechodze w mojej pasiece na taka.

Cytat:
jest to praktycznie snoza ale jako ramka przynosi same pozytywne walory

No i tutaj nie do konca jestem pewien. Moze znasz ten artykul (http://www.mygarden.ws/thur.pdf) o zachowaniu zapachu i ciepla w ulu - moze cos w tym jest?

Reasumujac: ten typ ula, podobnie jak TBH jest bardzo ciekawym typem ula i do pewnych zastosowan bedzie "idealnym". Jednak na Twoim miejscu wstrzymalbym sie z nazywaniem go idealnym w ogolnym kontekscie.

Kazdy typ ula jest kompromisem pomiedzy tym co jest dobre dla pszczoly i tym co jest dobre dla pszczelarza. Ten typ ula, moim zdaniem, jest rozwiazaniem bardziej w strone pszczelarza niz pszczoly.

Pozdrawiam
Grzegorz

Moja pasieka: 10 rodzin, poczatkujacy
Dadant1967 

Wysłany: 14.10.08, 11:32

Jesli przyjac za naturalne gniazdo dziuple drzewa to wcale nie jest ono trapezowe z szerszym bokiem u gory, raczej bylby to cylinder czyli prostokatna ramka (wasko-wysoka) jest lepszym odwzorowaniem naturalnego gniazda. Jesli chodzi o ksztalt plastrow budowanych przez pszczoly bez wezy to ich ksztalt jest na poczatku sercowaty bo tak jest pszczolom najlatwiej ze wzgledu na cioteczke grawitacje ;) i ze wzgledu na latwiejsze utrzymanie temperatury w kuli niz w szescianie.
Ramka ula Apostoly'ego jest (z tego co widze na rysunkach) typowa ramka szeroko-niska, a wiec w naszym klimacie duzo mniej korzystna niz ramki wasko-wysokie.

Witam i bardzo dziekuje za zainteresowanie i dyskusje z kturej moge wyciagnac wnioski i poprawic niekture bledy, ale ogulnie piszesz pozytywnie na tema tego ula.
Chcialbym koledze pokazac ramke Apostoly´ego w poruwnaniu z Warszawska poszerzona, ja uwarzam te ramke za wysoko waska i ksztalt trapezowy przypomina gronie winne czyli pokarm i pierzga po bokach a czerw w ksztalcie gronia winnego, wlasnie w tej starej ksiarzce forma ty jest opisana jako idealna zblirzona do natury.
Wzalaczniku zdjecie do poruwnania, dlamnie wszystkie ramki o dlugosci 40cm ja zaliczam je do wysoko waskich.
Jrzeli chodzi o budowe trutowa w tym roku rodzina osadzona w tym ulu nie wybudowala nawet jednej komurki trutowej, przynajmniej na poczatku, jedynie w odbudowanych plastrach pszczoly wyciely komurki w dolnej czesci i zbudowaly kilk trutowych ale bardzo malo.
Jak sskenuje artykul z ksiarzki to morze rozwieje on niekture problemy i dojdziemy razem do pewnych wnioskuw i poglebimy doswiadczenia z tym ulem.

Ramka Apostoly ´ego w poruwnaniu z Warszawska poszerzona 003.jpg
Poruwnanie z ramka wysoko waska Warszawska poszerzona
Plik ściągnięto 126 raz(y) 100,61 KB

odgo 

Wysłany: 14.10.08, 13:50

Dadant1967 napisał/a:
Witam i bardzo dziekuje za zainteresowanie i dyskusje z kturej moge wyciagnac wnioski i poprawic niekture bledy, ale ogulnie piszesz pozytywnie na tema tego ula.
Chcialbym koledze pokazac ramke Apostoly´ego w poruwnaniu z Warszawska poszerzona, ja uwarzam te ramke za wysoko waska i ksztalt trapezowy przypomina gronie winne czyli pokarm i pierzga po bokach a czerw w ksztalcie gronia winnego, wlasnie w tej starej ksiarzce forma ty jest opisana jako idealna zblirzona do natury. Wzalaczniku zdjecie do poruwnania, dlamnie wszystkie ramki o dlugosci 40cm ja zaliczam je do wysoko waskich.

OK mea culpa, chyba zle zrozumialem oryginalne rysunki (zdaje sie ze brakuje na nich kilka wymiarow), teraz widze jaki ksztalt ma ta ramka, Dziekuje za porownanie z warszawska. Czy moglbys podac dokladne wymiary wewnetrzne i zewnetrzne tej ramki?

Cytat:
Jrzeli chodzi o budowe trutowa w tym roku rodzina osadzona w tym ulu nie wybudowala nawet jednej komurki trutowej, przynajmniej na poczatku, jedynie w odbudowanych plastrach pszczoly wyciely komurki w dolnej czesci i zbudowaly kilk trutowych ale bardzo malo.

Nie mam pewnosci, ale moze dlatego ze byl to pierwszy rok dla tej rodziny na nowym miejscu (mozna przyrownac do sztucznej rojki) dlatego nie budowaly zabudowy trutowej? Zobaczymy co bedzie w przyszlym roku w tym samym ulu gdy bedziesz dostawiac puste ramki - podejrzewam ze bedziesz mial takze budowe trutowa w takiej ilosci jaka pszczoly uznaja za potrzebna.

Cytat:
Jak sskenuje artykul z ksiarzki to morze rozwieje on niekture problemy i dojdziemy razem do pewnych wnioskuw i poglebimy doswiadczenia z tym ulem.

Super, czekam z niecierpliwoscia na skan :-)

Cytat:

Pozdrawiam
Grzegorz

Dadant1967 

Wysłany: 16.10.08, 20:29

odgo napisał/a:
Dadant1967 napisał/a:
Chcialbym koledze pokazac ramke Apostoly´ego w poruwnaniu z Warszawska poszerzona, ja uwarzam te ramke za wysoko waska i ksztalt trapezowy przypomina gronie winne czyli pokarm i pierzga po bokach a czerw w ksztalcie gronia winnego, wlasnie w tej starej ksiarzce forma ty jest opisana jako idealna zblirzona do natury. Wzalaczniku zdjecie do poruwnania, dlamnie wszystkie ramki o dlugosci 40cm ja zaliczam je do wysoko waskich.

OK mea culpa, chyba zle zrozumialem oryginalne rysunki (zdaje sie ze brakuje na nich kilka wymiarow), teraz widze jaki ksztalt ma ta ramka, Dziekuje za porownanie z warszawska. Czy moglbys podac dokladne wymiary wewnetrzne i zewnetrzne tej ramki?

Cytat:

Nie mam pewnosci, ale moze dlatego ze byl to pierwszy rok dla tej rodziny na nowym miejscu (mozna przyrownac do sztucznej rojki) dlatego nie budowaly zabudowy trutowej? Zobaczymy co bedzie w przyszlym roku w tym samym ulu gdy bedziesz dostawiac puste ramki - podejrzewam ze bedziesz mial takze budowe trutowa w takiej ilosci jaka pszczoly uznaja za potrzebna.

Cytat:

Super, czekam z niecierpliwoscia na skan :-)

Cytat:

Pozdrawiam
Grzegorz

Witam Pana Grzegorza
wreszcie znalazlem troszke czasu i zeskanowalem z ksiarzki orginalny tekst i rysunki jusz znane, mam nadzieje ze te teksty z ksiarzki sa czytelne.
Jutro wieczorem postaram sie napisac cos wiecej, dzisiaj jestem wykinczony ide spac.

UL-APOSTOLY-´ego-strona-1.jpg
Tekst i rysunek ula Apostoly´ego z roku 1939
Plik ściągnięto 1268 raz(y) 166,47 KB

UL-APOSTOLYEGOstrona2.jpg
Tekst i rysunki z ksiarzki z roku 1939
Plik ściągnięto 1457 raz(y) 194,31 KB

UL-APOSTOLYEGOstrona3.jpg
Tekst z ksiarzki z roku 1939
Plik ściągnięto 140 raz(y) 86,12 KB

odgo 

Wysłany: 20.10.08, 10:04

Dadant1967 napisał/a:

Witam Pana Grzegorza
wreszcie znalazlem troszke czasu i zeskanowalem z ksiarzki orginalny tekst i rysunki jusz znane, mam nadzieje ze te teksty z ksiarzki sa czytelne.
Jutro wieczorem postaram sie napisac cos wiecej, dzisiaj jestem wykinczony ide spac.

Witam ponownie,

I zacznijmy od "niepanowania": Grzegorz wystarczy :-)

Przeczytalem sobie ten skan i mam nastepujace uwagi:
1. Na temat calkowitego zabezpieczenia przed motylica mamy tylko stwierdzenie a nie dowod, czy podparcie badaniami - nie bardzo rozumiem mechanizm tego "zabezpieczenia": co odroznia ta dennice w stosunku do innych jesli chodzi o motylice?
2. To samo jesli chodzi o wplyw katow prostych na ilosc zabudowy trutowej - opinia a nie dowody. Patrz tez koniec tego postu.
3. Wg tekstu nie wiadomo jakie sa wyniki hodowli i zimowli, jaki jest rozwoj wiosenny pszczol, plesnienie plastrow, wilgoc w ulu, itd.

Pytanie: w ktorym roku zostala napisana ta ksiazka (nie wydana tylko napisana)? Autor wspomina ze ule w Mydlnikach zostaly zbudowane na bazie projektu z 1938 roku. Jesli ksiazka jest napisana przed wojna to nie bylo czasu na przetestowanie tych uli i wyciagniecie wnioskow. To tlumaczyloby takze spostrzezenia dotyczace niebudowania zabudowy trutowej - moze to takze, jak w Twoim przypadku, byl pierwszy rok dla tych pszczol w tym ulu?

Dobrze byloby dotrzec do ksiazek i artykulow francuskich opisujacych ten typ ula (ruche automatique - w sieci jest malo informacji), prace z nim i spostrzezenia z wynikow hodowli.

Krzysztofie, sadze ze Twoje doswiadczenia z tym typem ula i wnioski plynace beda dla nas bezcenne - moze bedzie to ul interesujacy przynajmniej dla niektorych pszczelarzy?

Pozdrawiam
Grzegorz

PS. Czy moglbys zrobic lepszy skan z samych rysunkow? Wymiary na tym skanie ktory zamiesciles sa praktycznie nieczytelne :|

Dadant1967 

Wysłany: 02.11.08, 14:59

odgo napisał/a:
Przeczytalem sobie ten skan i mam nastepujace uwagi:
1. Na temat calkowitego zabezpieczenia przed motylica mamy tylko stwierdzenie a nie dowod, czy podparcie badaniami - nie bardzo rozumiem mechanizm tego "zabezpieczenia": co odroznia ta dennice w stosunku do innych jesli chodzi o motylice?

Z moich obserwacji wanika ze usatuowanie i skosna deska wylotka utrudniaja w pewnym sensie wlatywanie, a wlasciwie wchidzenie motylicy do ula, poczas cieplych letnich nocy obserwowalem nalozy mitylicy na ule, one kieruja sie przedewszystkim zapachem uchodzacym z ula i na poczarku prubuja doslownie wlatywac do ula, przy zwaklej dennicy nalatuje na mostrk ula i spaceruje do srodka, w wypadku ula Apostoly´ego po kilku nalotach i uderza ona o skosna kante korpusu ula,i po nie udanym londowaniu wiekszosc spadala na ziemie i rezygnowala z dalszego ataku, co wcakle nie wyklucza ze kiedykolwiek jej sie uda wdrarzyc do gniazda.

2. To samo jesli chodzi o wplyw katow prostych na ilosc zabudowy trutowej - opinia a nie dowody. Patrz tez koniec tego postu.

Jesli chodzi o budowe ramek i zabudowe trutowa to wlasnie w 5 zasiedlonych rodzinach pszczoly rzeczywiscie bez wyjatku wybudowaly czysta budowe pszczela i tylko w niewielkim stopniu kilkanascie komurek trutowych znalazlo sie w calym gniezdzie, plastry ladnie odbudowane i nie ma na takich plastrach martwych zaniedbanych dolnych roguw plastruw, cala powierzchnia jest ladnie zagospodarowana.
Na wiosne zrobie kilka zdjec gniazda, wyglada naprawde ladnie.

3. Wg tekstu nie wiadomo jakie sa wyniki hodowli i zimowli, jaki jest rozwoj wiosenny pszczol, plesnienie plastrow, wilgoc w ulu, itd.

Jesli chodzi o wyniki chodowli nie moge narazie nic powiedziec, ale na dzien dzisiejszy pszczoly zimuja bardzo dobrze w ulu jest sucho i zabudowa zimna przyczynia sie do bardzodobrej wentylacji, zawsze czysta i chigieniczna dennica.
Jesli chodzi o rozwuj wiosenny to mam nadzieje ze bedzie lepszy jak w ulu Dadanta ze wzgledu na bardzo dobre rozmieszczenie pokarmu pierzgi i korzystne usytuowanie klebu zimowego.

Pytanie: w ktorym roku zostala napisana ta ksiazka (nie wydana tylko napisana)? Autor wspomina ze ule w Mydlnikach zostaly zbudowane na bazie projektu z 1938 roku. Jesli ksiazka jest napisana przed wojna to nie bylo czasu na przetestowanie tych uli i wyciagniecie wnioskow.

Faktycznie ul ten zostal zapomniany i nie ma materialu na jego temat, szukalem nawet we francuskim archiwum z przed roku 1938 nic specjalnie nie znalazlem, prawdopodobnie wojna zabrala wszystko.
Ksiarzka zostala napisana w roku 1939 nakladem Wielkopolskiego Zwiazku Pszczelarzy w Poznaniu, napisal ja Pan Stanislaw Mendrala, dyr.gimn.
Prawdopodobnie dane i doswiadczenia zaginely, ale to nic od tego jestesmy zeby odnowic i podjac dalsze dzialania i eksperymenty na tema tego ula.

To tlumaczyloby takze spostrzezenia dotyczace niebudowania zabudowy trutowej - moze to takze, jak w Twoim przypadku, byl pierwszy rok dla tych pszczol w tym ulu?

Dadant1967 

Wysłany: 02.11.08, 15:15

Cytat:
PS. Czy moglbys zrobic lepszy skan z samych rysunkow? Wymiary na tym skanie ktory zamiesciles sa praktycznie nieczytelne :|

Witam
poprzednio zapomnialem zamiescic lepszy skan z wymiarami, ten wlasciwie terz nie jest zbyt czytelny, musze kiedys zronic nowy rysunek i go zwymiarowac, ule zbudowalem na podstawie ramki z zachowaniem prawidlowych odstepuw o scian ula i powalki
ramka ma wymiary zewnetrzne wysokosc 40,5 szerokosc gurna 44,5 szerokosc dolna 22,00cm, gurna listewka ramki ma dlugosc z wasami 48cm, szerokosci 25mm i wysokosci 20mm od dolu rowek do wklejenia wezy. listwa gurna odpowiada wymiarom ramki Lanksthrota.
Pozdrowienia Krzysztof

marcinq00 

Wysłany: 29.10.09, 10:44

do Dadant1967 : czy mozna prosic o wiecej zdjec
pozdrawiam Marcin

Moja pasieka: 6 wielkopolskich poczatkujacy
birkut

Wysłany: 03.11.09, 13:35

ilu pszczelarzy tyle typów ula , a pszczoła przystosuje się i ta do kazdego,napiszcie ile sezonów prowadziliście doświadczenia z tym typem ula , napisz jak trzeba odwirować miód z tego typu ramki, ( przy duzej pasiece miodarka radialna) reszta to bzdety dodatki dla swojej wygody , wkładki na górne beleczki metalowe mozna zastosowac do kazdego ula kiedys i obecnie są hofmanowskie, tylko nie wspomina nikt ze odstepniki służą aby zachowac odstep gdy ramka się trochę zwichruje a dzieje sie to i bedzie dziac niezaleznie czy ramka prostokątna czy trapezowa , chyba ze ją będziecie robić z metalowego kształtownika - bo drzewo a tym bardziej cienka listewka zawsze pod wpływem czynników atmosferycznych bedzie miała tendencje do zmiany swej struktury

marcinq00 

Wysłany: 05.05.10, 21:14

jak juz wczesniej mowilem prosilbym o wiecej zdjec
pozdrawiam Marcin

Moja pasieka: 6 wielkopolskich poczatkujacy
drojer

Wysłany: 11.05.10, 09:06

Mam wątpliwości czy do typowej miodarki mieści się ramka o pokazanych gabarytach.

Odpowiedz do tematu